HASNA

Chyby osobnosti

www.bibleinfo.com/en/questions/what-are-seven-deadly-sins
Inspirace: What are the seven deadly sins?
. magicke-orakulum.bloger.cz/duchovni-svet/moudrost-sedmi-smrtelnych-hrichu

Moudrost sedmi smrtelných hříchů, podle inspirace napsala Morell Sunweaver - ZDE

.
Přes křesťanství jsme se mohli seznámit se sedmi smrtelnými hříchy, jsou to:

1. Lust - Vášeň
2. Obžerství - slepé přijímání
3. Chamtivost - okrádání
4. Lenost
5. Vztek - Jednání bez rozmyslu
6. Závist - Sebeumenšování
7. Pýcha – Sebestřednost

Jsou to projevy lidského jednání a charakteru osobnosti. Každý má snahu prosadit svoji vůli. Jde o velmi široké téma a snad i základ psychologie. Prosazení vlastní vůle v té míře, že porušujeme zájmy druhých provokuje snahu se bránit. Každá obrana začíná tím, že pojmenujeme problém. Tak i zde je pojmenováno sedm způsobů nepřijatelného jednání. Také se říká: nesuď, abys nebyl souzen. Je ovšem pravda, že souzeni jsme všichni stále a máme snahu jiné soudit. Doporučuji hodnocení si všímat a využít je pro korekci vlastního jednání. Cílem je nastavení optimální míry chování tak, abychom nepoškozovali ani sebe, ani své okolí. Jednáme podle svého svědomí a hlavně podle reakce okolí. Přitom však ani svědomí, ani okolí nemusí být zárukou, že naše jednání je správné a harmonické. Lépe je vycházet ze zásad a doporučení kultu, který jsme si dobrovolně zvolili.
1. vášeň a závislost, na straně druhé apatie a rezignace – vše dobré působí závislost. Máme závislost na živlech a pokud s nimi není problém, tak si to vůbec neuvědomujeme. Závislosti se nevyhneme, záleží na tom, jaké úsilí musíme vynaložit na její uspokojení. Vášeň také patří k životu, říkám: čas k dílu, čas k jídlu, čas k vášni.
2. obžerství, na straně druhé bulimie a anorexie – říká se: jíst do polosyta, pít do polopita. Každá nadspotřeba je chybná. Jako by nám někdo ten kousek žvance nepřál. Máme nadváhu ze dvou nejčastějších příčin: cosi nám bere energii a máme snahu to dohnat jídlem, jíme nezdravé potraviny. Kde jsou časy zdravých potravin pro všechny, nejen pro elitu.
3. chamtivost, okrádání, spíše jsme sami okrádáni. Největšími zloději jsou ti, kteří určují, jak se máme chovat. Jestliže chamtivost poznáme podle nahromaděného majetku, pak můžeme spolehlivě ukázat prstem, ovšem ne do našich řad. My toho moc nenachamtíme. Je ovšem pravda, že jde o smrtelný hřích. Už jsem zaslechl, že mnohé extrémně bohaté rody končí.
4. lenost a workoholismus – společnost má dobře zajištěno, abychom nelenošili. Lenost se projeví spíše tam, kde nás nenutí k aktivitě reálné potřeby sebeobsluhy, v domácnosti. Ovšem také lenošit se musí umět. Počítá se i s odpočinkem, relaxací, jen mít dost peněz.
5. Vztek - Jednání bez rozmyslu – jde o formu krize, kdy se dostáváme do akutní situace ve které neznáme řešení a která u nás vyvolá silné emoce. Kdo zná spolehlivé řešení dané situace, zůstává v klidu. Vztek může z lidského jednání odstranit dobrá váchova a vzdělání, které nám dají postupy pro optimální řešení krizových situací. Kdo není připraven, v mnoha situacích se vzteku nevyhne.
6. Závist – k prožívání emoce závisti postačí, když po něčem nedostupném toužíme a pak vidíme, že už si to někdo užívá, že někdo dosáhl toho, po čem jsme toužili. Kdo po ničem netouží nebo touží po něčem jiném, závist neprožívá. Závist může motivovat k aktivitě a posílit snahu splnit si touhu.
7. Pýcha – každý máme své schopnosti a víme, čeho jsme schopni dosáhnout. Pak se stane, že nám něco vyjde, máme štěstí, ale vnímáme to jako svůj úspěch a třeba i jako pýchu. Rád se pochválím, rád si uvěřím, ale pýchu prožívat nemusím, stačí mi prožitek úspěchu. Opakem jsou komplexy a frustrace a ty jsou snad ještě horší než pýcha.
Pojem "hřích" nepoužívám a za hříšníka se nepovažuji. To přenechám křesťanům. Sleduji své "chyby osobnosti" podle reakce okolí na mé chování a snažím se o zlepšení. Jsem si vědom, že celou problematiku nelze odbýt jednou stránkou textu, ale ať se snaží na sobě pracovat i druzí.