lg_novy-svet.jpg (6683 bytes)

Nový svět

5.10.

Prožívání

.
Prožívání, energie, emoce, to jsou základí psychické projevy života. Uznávám, že z hlediska psychologie jde o velké zjednodušení, leč účelové ve prospěch pochopení duchovního zaměření. Kdo chce k této oblasti přistupovat přes psychologii, ať nahlédne do skript a provede korekci těchto sdělení z oblasti odborného popisu prožívání a emocí, kdo je jen nasměrován na problematiku spirituální, s tímto zjednodušením vystačí. Prožívání, pocity a emoce, jsou nejlepším srovnávacím postupem pro rozpoznání charakteru ideologií a kultů, zkrátka všech subjektů, které nás vydělují a spojují na základě životního stylu, etiky, normality, zákazů, příkazů, životních vzorů, požadavků chování a životních hodnot. S tímto souvisí životní hodnoty, modely chování a životní styl. V rovnostářské společnosti bychom doporučovali všem stejné životní hodnoty a shodné prožívání, takový model se však neosvětčil, proto i uvnitř jedné skupiny dochází k vnitřnímu rozlišení na základě různé kvality prožívání a odlišného životního stylu. Jedním z důvodů je motivace.
Na počátku nacházím libido, to máme každý nastavené jinak, libido rozhoduje o tom, co a jak moc se nám líbí, jaké prožitky a vše, s čím se setkáváme.       
Po tomto nasměrování do oblasti velmi obsáhlé a akční jen vypíši, co bych já chtěl a nechtěl prožívat. Důvodem je vyhledání souvěrců a sblížení s nimi.
Když vypisuji co bych chtěl a nechtěl prožívat, vyhnu se hodnotícím měřítkům.
A našel jsem problém. Negativní emoce lze snáze vypsat snad proto, že se jimi společnost tak zabývala, ale u těch příjemných a pozitivních nazvat prožitek jedním pojmem nedovedu. Jak nazvat pocity, které vyvolají povídání se ženami na skype, nahota v přírodě a ve wellness, brouzdání potokem, posezení při svíčkách, dobrý výsledek při podpoře uzdravení, úsměv mladé ženy, erotické hrátky, dobrý oběd v restauraci, cestování vlakem, to vše dohromady mne může označit za požitkáře, ale rozlišit to pojmy emocí nedovedu. Napadá mne jen spokojenost, uspokojení. Nejsilnější emocí, kterou jsem prožil a která změnila můj život, byla sexuální extáze. Chápu také, že někdo se rád všech těchto radovánek vzdá, jen aby ušetřil hodně peněz. Některé rodiny zase musí kultovně do Chorvatska a do Alp.
Uvědomuji si, že přítelkyně také má své touhy, sny a plány, které by ráda plnila ve vztahu. Když mne pozve, uděláme si pěkný den a pěkný večer. 
.