lg_prirozvira.jpg (6657 bytes)

Vnitřní svět
Téma, kterému jsem se zatím nevěnoval. Určitě představuje osobní hodnotu a svůj vnitřní svět si můžeme vytvořit za všech podmínek, příznivých i nepříznivých, protože na nich jen málo záleží. Určitě bude podstatné spirituální působení, bude to společné prostředí naše a našich duchovních průvodců a ochránců. Možná právě tato podmínka, harmonie s duchovnem, musí být splněna, abychom si mohli svůj vnitřní svět vytvořit a prožívat. Vím, že svůj vnitřní svět jako od reality měli lidé v tíživé situaci, nemocní a strádající. Jistě je dobré, když můžeme svůj svět sdílet s osobou blízkou. Zde není hranice mezi společnými zájmy a společnými sny a touhou. Určitě je zde podmínkou vztah, může být s osobou blízkou nebo s bytostí duchovní, u sirotků se zemřelou matkou, u vdov s exmanželem.
Můžeme se zamyslet nad tím, k čemu je to dobré a jak si vnitřní svět vytvořit. Jde o formu snění a může jít o útěk od reality nebo doplnění psychických potřeb a reakce na frustraci. Prioritou každé bytosti je aktivita jako základní projev života. Také zde jde o aktivitu, navíc tvůrčí a nezávislou na hmotných možnostech. Vše, co ve své představě vytvoříme, stává se pro duchovní svět realitou. Duchovní realitou se však stává také filmová a jiná umělecká produkce. Také stav prostředí, uklizený pokoj nebo nepořádek a chaos, se promítá do našeho prožívání. Zařadit sem můžeme také společné partnerské tajemství.    
Jak si tedy vnitřní svět tvořit? Jedním ze zdrojů jsou společné vzpomínky a jde o to, zda si pamatujeme to pěkné nebo maléry a trapasy. Společné vzpomínky a společné úspěchy   stejně hodnocené jsou jedním ze zdrojů, další zdrojem jsou společné plány a touhy se snahou je splnit nebo i sny, které zůstávají sny bez možnosti realizace. Jistě si o nich můžeme povídat a společně je prožívat ve svých představách. Když se nedaří vytvořit si společný vnitřní svět, zůstává pro nás partner cizím člověkem a vztah stagnuje.   
Zvláštní vztah je s duchovním světem. Není dán každému, nutná je schopnost duchovní svět vnímat a komunikovat s ním. Kdo tu schopnost má, je schopen vytvářet představy, egregory, skutečně bez omezení. Je tristní, když někdo tuto schopnost zneužívá a vytváří útočné a škodící představy. Ty pak mají negativní vliv na realitu a na prožívání jiných lidí. Můžeme vstoupit do paralelního prostoru a tam nejen pro své spřízněné duchy vytvořit příznivé prostředí a v meditaci je tam navštěvovat. Vztah s vnitřním společným vnitřním světem, se společnými zájmy a tajemstvím, musí fungovat.