lg_cesta.jpg (7759 bytes)

Pozvání na cestu

Svět právě dnes

Svět se dostal do pohybu a tak mi nezbývá, než napsat datum, zítra už může být vše jinak. Jak říkal Darvin: situace nazrává, zdánlivě se nic neděje, až najednou dojde k revolučnímu zvratu. Tedy je začátek září roku 2015. Napíši, jak to vidím já, jiný by současnou situaci popsal možná úplně jinak. Ti, kdo vlastní noviny, sdělují čtenářům svůj pohled a přidávají, co si přejí, aby si čtenáři mysleli. To lze jistě chápat. Svět je v pohybu, děje se toho hodně, ale skoro o ničem se nepíše. Naše zprávy jsou plné utečenců, migrantů, kteří k nám utíkají ze Sýrie, Libanonu, Afghanistánu, Somálska, Pákistánu, jde o organizovanou invazi podporovanou vládou EU a kdo ví, kým ještě. Z celé Evropy zase odcházejí mladí lidé do Islámského státu, všichni jdou za svými sny, jen to probuzení nebývá příjemné. Všichni si s sebou nesou své zvyky, na novém působišti budou jednat tak, jak jsou zvyklí ze svého starého působiště. Až se zde zabydlí, pozvou další své krajany, na svět přivedou mnoho dětí, více než všechny Evropanky dohromady. Až si to přečtou ti, kteří mají jednat v náš prospěch, tak mne označí za xenofoba a extrémistu, ještě by také mohli vysvětlit, co s těmi muslimy zde budou dělat, asi ale nemohou, mohli by vyvolat chaos nebo dokonce násilí.  
Je zajímavé, že vládci světa jsou schopni jen vše rozvrtat, ale nic nedořeší. Na Ukrajině je stále nějaký neklid, když se rozhořel boj na východě, bylo jasné, že se nemohou domluvit, nemají mandát těch, kteří tam chtějí prosadit demokracii. Vývoj je však příznivý, konflikt tam utichá do vytracena, ale prostor ovládnou místní skupiny, protože Rusko nebo Ukrajina potřebují ke své vládě volby a ty jsou nereálné.  
Na pozadí mediálního chaosu k nám pronikají společnosti z Ameriky a z Číny. To zde budeme mít pěkný Babylon, sejdou se zde zájmové skupiny z celého světa. Už se ozvali i Saudové, prohlásili, že na jejich poloostrově nebudou žádné kostely. Možná si chtějí pojistit klid a bezpečnost na severu pomocí nového státu. A co bude? Další chaos a stav vyhoření, oslabení vlivu velmocí a přesun moci na lokální skupiny, které nyní nazýváme gangy a mafie. Jak se zdá, globalizace nebyla šťastné řešení, ale věřím, že to přežijeme.