SVĚT

Vize budoucnosti pro Evropskou unii

iko-EU-babis.jpg (13046 bytes)

https://cz.sputniknews.com/slovensko/2019060810101829-babis-se-shodl-s-pellegrinim-evropske-unii-chybi-vize-budoucnosti/

Vizi o budoucnosti neměla EU ani při svém založení, ale nyní si to přiznala. Je otázkou, zda EU nějakou vizi budoucnosti potřebuje nebo zda by stačilo, kdyby byla schopna řešit své problémy. Je pravda, že řešit problémy bez vize budoucnosti nelze. Tak se zeptám jinak: je možné v současných podmínkách vizi budoucnosti vytvořit? Mohla by si například Visegrádská čtyřka vytvořit svoji vlastní vizi budoucnosti? Složitý dotaz, zjednoduším ho: může si Česko vytvořit, vyhlásit a realizovat tuto vizi?     

Je tu jeden problém, absence autority. Musela by zde být autorita, která překoná vnitřní názorové neshody dané hospodářskou, historickou, kultovní a kulturní diversifikací a která by umravnila vše neevropské. Válka to není, ta by byla pokračováním potíží. A Brexit? Však Švýcarsko a Norsko také nejsou členy EU. Kdyby však kterákoli ze zemí odešla, tak ji budou následovat další a EU skončí. Tvrdím, že spojená Evropa je skvělý projekt, ale nad naše síly, tedy špatně provedený a tím i bez vize budoucnosti. Politici už také přiznávají, že se s tím něco musí udělat.

Nejen politici se už delší dobu snaží cosi napravit. Přitom likvidují snahy těch druhých, například narušili spolupráci ve Visegrádské čtyřce. Každý má snahu prosadit svoji vizi a druhé blokuje. Kromě toho jsou vize nevhodné ke zveřejnění, vyvolaly by vlnu kritiky a překážek, na tom by se EU dokázala spojit.  Jak se takové situace řešily v minulosti? Systém se ukončil a vytvořil se nový, to ale zde nejde, nové systémy se zakládaly na novém, mocensky nechráněném území. No a co tedy anektovat území opuštěném imigranty? Komu by se chtělo do pouště, kde nejsou žádné existenční zdroje kromě nafty, která vytváří onen mocenský zájem, který nedovolí vzniku nového systému. Že by patová situace?

Je zde možnost řešení a poslední šance pro tento systém. Východiskem je skutečnost, že krize se po nepovedené globalizaci týká celého světa. Prvním krokem tedy je vytvořit podmínky k nápravě pro celý svět, respektovat místní moci, zřeknout se válek a koloniální moci. Peníze pro nápravu ještě jsou, ale v kapsách těch, kteří slouží vesmírným mocnostem a zotročují člověka, pozemské lidstvo. Ještě chvíli a budou na tom stejně. Měli by vyhledat ty, kterým slouží, zda ještě existují a zjistit, zda mají ještě nějakou moc. Když zjistí, že už jim moc nezařídí, obrátit svůj zájem a svoji přízeň k pozemským systémům. Změny byly tak hluboké a zásadní, takže i tato oblast se řeší a možná je dořešena.

A je zde k takovému jednání motivace? Motivace by byla, ale chybí schopnost realizace. S tím se počítá a nápravu přijdou realizovat jiné entity. Svět má poslední šanci. EU sama nic nesvede. Ověřená praxe nám říká: rozděl a panuj. Svět je rozdělený, kdo nám panuje? Kdo je pánem rozděleného světa? Najdeme ho a překonáme? Až se velmoci spojí ve snaze obnovit na světě příznivé existenční podmínky, což je velmi široký pojem, pak bude dobře. Pak si také EU vytvoří vizi budoucnosti.

. pokračování